« Ožujak 2024 »

Nastava usmjerena na učenika
Autor: Martina Katar, 8. 1. 2018.

Nakon uspješnih priprema za Erasmus + projekt gostovale smo pet dana na stručnom usavršavanju u Firenci s temom Nastava usmjerena na učenika-učitelji kao promotori aktivnog učenja.

Na samom početku svi sudionici su ppt prezentacijama predstavili svoje škole. Istaknuti su također pojedinačni motivi za sudjelovanje kao i težnje kompetencijama koje se trajno žele postići nakon ovog seminara.

Naš seminar osim naše teme obuhvaćao je i teme Problem and project based learning i Flipped classroom.

Bavili smo se vrstama motivacije kod učenika kao i kod učitelja te načinima grupiranja učenika u procesu učenja.  Definirali smo uloge učenika i učitelja u procesu aktivnog učenja usmjerenog na učenika  te smo pojasnili proces evaulacije u projektnom učenju.

Aktivno smo sudjelovale iznošenjem svojih mišljenja, razmjenom primjera iz prakse te kritičkim razmatranjima nakon pogledanih video isječaka iz prakse u američkim školama.

Naglasak cijelog usavršavanja bio je na Projektnom učenju u kojem smo osmislili skicu za moguće projekte u pojedinim školama.

U završnoj fazi smo svoje koncepte prezentirali ostalim sudionicima koji su iznijeli svoja mišljenja te dali povratnu informaciju o istima.

Nakon toga uslijedila je evaulacija seminara i podjela certifikata svim sudionicima.

Sve naučeno podijelit ćemo s učiteljima iz naše škole, a u stečena znanja i vještine implementirati u nastavni rad. Poticat ćemo da učenici čim više budu u središtu nastavnog procesa.

I.J. i Ž.M.