« Ožujak 2024 »

Naša irska avantura
Autor: Martina Katar, 17. 4. 2018.

Prisustvovati seminaru u Dublinu bilo je neponovljivo iskustvo. Na put smo krenule u nedjelju, 11. ožujka  avionom iz Zagreba za Frankfurt. U Frankfurtu smo čekale let za Dublin kamo smo stigle u večernjim satima. Poznatim irskim autobusom Airlink Express došle smo s aerodroma do Harcourt ulice gdje nam je bio smješten istoimeni hotel – The Harcourt Hotel. Smještene smo u prekrasnu dvokrevetnu sobu. Seminar se održavao kojih 200 metara dalje od hotela u U Learn English School, a predavanja su nam trajala od 900 do 1400sati. Drugi dan seminara imali smo organiziran razgled Dublina te smo prošetali do parka St. Stephen's Green, duž ulice Grafton do Trinity College – a sve do kipa Molly Malone. U petak nam je bio organiziran jednodnevni izlet na veličanstvene Cliffs of Moher. Ime klifova dolazi od stare irske riječi Mothar, što simbolizira srušenu utvrdu za koju se vjeruje da nije samo legenda, nego da je zaista i postojala. Klifovi su na najvišem dijelu visoki 214 metara, što je čak 121 metar više od Kipa Slobode u New Yorku. U podnožju klifova je i pećina gdje se snimao film o Harry Potteru. Klifovi odišu nevjerojatnim mirom dok promatrate valove Atlantskog oceana koji ih zapljuskuju. Uz klifove posjetile smo i grad Galway te mjestašce Doolin u neposrednoj blizini klifova. Prisustvovale smo i najvažnijem irskom prazniku – Danu Svetog Patrika, 17. ožujka. Atmosfera u Dublinu je bila nevjerojatna – svi su bili obučeno u nešto ili čak sve zeleno – male bebe, djeca, odrasli, stariji ljudi… List djeteline i zelena boja vidjeli su se na svakom koraku. Zatim parada, sve one maske, glazbenici, … Predivno!

Dojmovi… I više nego pozitivni! Irska je predivna zemlja, a Irci su poznati po svojoj srdačnosti i gostoljubivosti u što smo se nebrojeno puta i uvjerile. Divan je i osjećaj kada se voziš autocestom, a sa svake strane se pružaju nepregledna zelena polja na kojima bezbrižno pasu ovce i krave. Ne veli se uzalud da je Irska zeleni/smaragdni otok. Zaista je!

Za kraj…nekoliko zanimljivosti o Irskoj…

Čuveni brod Titanic sagrađen je u Irskoj.

Dublin je jedini grad na svijetu koji je dao 3 nobelovca za književnost.

Irci su jedini narod na svijetu koji je mirno prihvatio kršćanstvo.

Psovanje je zakonom zabranjeno u Irskoj, a za pojedine psovke kazne su i do 25 000 eura.

Do dan danas u Irskoj nikada nije viđena zmija.

Najpopularniji irski praznik je Sveti Patrik, a zanimljivo je da sveti Patrik uopće nije bio Irac,

već Rimljanin.

Romina Volar i Karmen Somi