« Ožujak 2024 »

Beč umjesto Seville
Autor: Martina Katar, 18. 6. 2018.

Iako smo se silno radovale odlasku u Španjolsku Sevillu, Beč se pokazao kao dostojna i zapravo (bez lažne skromnosti) savršena zamjena. I tako smo na uskrsni ponedjeljak 2.04.2018.otputovale u austrijsku prijestolnicu. Put je zbog gužvi na granicama potrajao duže nego je bilo planirano, ali to nas nije omelo da nakon dolaska i smještaja u  zaista šparni (Ibis Budget) hotel razgledamo taj prekrasni grad. Vožnja podzemnom željeznicom u velikim je gradovima odlična stvar. Za desetak, petnaestak minuta stižeš na bilo koju destinaciju.

Tečaj koji smo odabrale upotpunio je sva naša očekivanja, a praktična i teoretska znanja o tome kako se nositi sa stresom, kako ga reducirati, kako postići koncentraciju, mirnoću u svakodnevnom životu učenika i učitelja uskoro ćemo i sa zadovoljstvom uklopiti u  budući školski kurikulum.

Zbog silne želje da odemo u nama još neviđenu Španjolsku očito nam je sudbina poslala dvije Portugalke da nas utješe. Alina i Ana iz dalekog Porta, te Nina iz Lichtensteina bile su naše društvo u sljedećih tjedan dana, te su zajedno sa mnom i Martinom, te našom voditeljicom Paolom bile savršena kombinacija skladnog timskog rada punog emocija, empatije i nadasve volje za učenjem i promjenom.

Tečaj je trajao od 8:30 do 16 sati svaki dan, a nakon radnog dana još je ostalo dovoljno vremena za razgledavanje grada. U Beču se, u samom centru, nalazi prekrasna crkva imenom Stephansdom. U njezinoj blizini, a sve dostižno pješice, nalazi se Volksgarten,ogromni park-vrt u kojem svaka ruža ima svoje ime ili neki pozitivan natpis. Tu je i Volkstheatar, Parlament, Rathaus, te nekoliko muzeja.

Beč je i grad  s pedantno uređenim pješačkim i biciklističkim stazama. Vjerojatno zato i ima puno biciklista koji biciklima odlaze na posao. Često na ulici možete vidjeti ljude u odijelima i kravatama koji koriste romobil ili scateboard kao prijevozno sredstvo.

U blizini obale Dunava smjestio se i naš hotel pa smo jedno poslijepodne iskoristile za rekreaciju u toj prekrasnoj prirodi. Proljeće je baš počelo širom otvarati svoja vrata tako da je bio pravi užitak biti vani uz obalu rijeke.

Ovaj nam je tečaj objema bio dragocjeno iskustvo, a znanja i prijateljstva stečena tamo temelj za neke buduće avanture.

Danijela