TEHNIČKA KULTURA _ KLUB MLADIH TEHNIČARA OŠ JOŽE HORVATA KOTORIBA

TEHNIČKA KULTURA

Tehnika (grčki: umijeće, vještina) predstavlja sva znanja i alate kojima čovjek stvara tehničke tvorevine.

Nastavni predmet Tehnička kultura uključuje: razumijevanje odnosa čovjeka i tehnike, utjecaja tehnike na društvo, razvijanje kritičkoga razmišljanja, pokretačkoga djelovanja, estetsko vrednovanje uradaka, razvoj poduzetničkoga razmišljanja i slobodnih kreacija, dizajniranje, izbor materijala i postupaka obrade te promišljanja o zadovoljavanju sigurnosnih, zdravstvenih, estetskih, ekoloških uvjeta u radu.

Gradivo "Tehničke kulture" podijeljeno je u 5 cjelina: tehničko crtanje, materijali, energetika i tehničke tvorevine.

POTREBAN PRIBOR ZA NASTAVU

Na satima tehničkog crtanja je obavezno imati pribor za pisanje i tehničko crtanje (olovke 2H, 2B ili olovku HB, dva trokuta, gumicu, šestar, kutomjer i A4 geometrijsku bilježnicu).

Na satima praktičnog rada je obavezno imati najavljeni pribor i materijal, te se važno pridržavati MJERA ZAŠTITE NA RADU (podloga za rad, zaštitne rukavice, pojačano pripaziti u radu sa škarama, modelarskim nožićem, šilom, aku-bušilicom, brusilicom, odvijačem...).

RADOVI UČENIKA:

5. razred - maketa prometnog raskrižja, brusna daščica, stega, model auta, model broda, model kutija, auto, kocka od papira

6. razred - vjetrenjača s mehanizmom, maketa rešetkastog mosta, stalak za olovke, maketa kuće, kocka, termoizolacijska kocka od stiropora

7. razred - kidalica za žicu, stalak za mobitel, stalak za naljepnice, vješalica, solarno kuhalo, strujni krug upravljan termostatom

8. razred - model strujnog kruga s izmjeničnim sklopkama, ispitivač polariteta, robotska ruka, model elektromotora

Jelena Tuksar, učiteljica tehničke kulture