"Mudro biraj, staklo recikliraj!" - 1. mjesto naših učenica
Autor: Karmen Somi, 14. 12. 2023.

Vetropack Straža d.d.  raspisala je ove godine drugi po redu Vetro Challenge; projekt čiji je cilj približiti važnost održivoga gospodarenja otpadom i ulogu staklene ambalaže u kružnom gospodarstvu. Namijenjen je osnovnoškolcima s područja Krapinsko-zagorske, Međimurske i Varaždinske županije koji su imali zadatak osmisliti inovativna rješenja za očuvanje okoliša i promicanje održivosti. Projekt potiče osmišljavanje inicijativa koje postižu pozitivan utjecaj na škole, zajednice i okoliš a uz to razvija poduzetničke i prezentacijske vještine.  Na odabir je bilo ponuđeno pet izazova, a naš je tim izabrao izazov osmišljavanja maskote za promociju recikliranja stakla i pripadajuće promotivne materijale. Među pristiglim prijavljenim projektima, šest najboljih pozvano je na završno predstavljanje projekta u Vetropack Stražu u Hum na Sutli 12. prosinca 2023. i na tom se popisu našao tim naše škole.

Učenice Vanessa Balog, Rihanna Majetić, Nives Bogdan i Sanja Horvat marljivo su uz pomoć i vodstvo mentorice, učiteljice likovne kulture Barbare Salaj Zlatar, pripremale predstavljanje projekta uvježbavajući svoje prezentacijske vještine. Njihov se trud itekako isplatio. Projekt su predstavile za svaku pohvalu i jasno prenijele poruku odabranog izazova. Prepoznao je to i žiri.

Naše su učenice osvojile prvo mjesto i dobile vrijedne nagrade!

Svaki član tima (uključujući i mentoricu) dobio je pametni sat, a škola je nagrađena iznosom od 1000 eura. Unatoč prvobitnom stanju šoka i nevjerice koje je snašlo naš tim (uključujući mentoricu i ravnateljicu), veselju nije bilo kraja! Iako je taj trenutak očigledno bio vrhunac dana, valja spomenuti da su nas naši domaćini srdačno dočekali i ugostili. Vodili su nas u obilazak tvornice gdje smo imale prilike vidjeti proces proizvodnje staklene ambalaže, te nam pružili mogućnost da se fotografiramo na 3D optičkoj iluziji/instalaciji švicarskog umjetnika Remka van Schaika.

Sažetak našeg dana u slikama možete pogledati pod Opširnije.

Čestitamo smiley !!