Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”
Autor: Karmen Somi, 30. 1. 2024.

U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”, učenici 8. A i 8. B razreda sudjelovali su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u četvrtak i petak (18. i 19. siječnja 2024. g.). Po dolasku u Vukovar odslušali su predavanje Domovinski rat i Bitka za Vukovar, a zatim su razgledali postav Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Nakon ručka razgledali su i Gradski muzej Vukovar te Muzej vučedolske kulture.  Posjet Vukovarskom vodotornju, simbolu stradanja i otpora grada tijekom Domovinskog rata, bio je od posebnog značaja za sve sudionike. Drugi dan terenske nastave protekao je u obilasku memorijalnih mjesta u Vukovaru – Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Župa sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovna grobnica na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce. Nakon ručka i podjele paketića za večeru, učenici su završili terensku nastavu prenošenjem poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira te kvizom znanja na kojemu su učenice Sara i Maja osvojile izvrsno 2. mjesto. Puni dojmova i novih saznanja o žrtvi Vukovara učenici su se vratili svojim kućama uz misao: „Ne ponovilo se nikad!“

R. Volar

Fotografije pod Opširnije.