Ukupno: 196570
Susret Klubova mladih tehničara
Autor: Snježana Matoš, 5. 7. 2022.

4. izložba radova - Mladi tehničari i njihovi mentori u sklopu programa susret Klubova mladih tehničara - mladi tehničari i njihovi mentori. Izložba je održana u prostorima OŠ Retkovec dana 28.lipnja 2022., sudjelovalo je 57 radova klubova mladih tehničara i njihovih mentora.

Osnovnu školu Jože Horvata Kotoriba predstavljao je učenik 6.b razreda Lovro Erdelji  sa svojim radom pokretni most kojeg je marljivo radio na satovima Kluba mladih tehničara.

Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture nagradio je tri istaknuta rada. Među radovima nagrađen je i Lovro Erdelji  s radom pokretni most, mentorice Jelene Tuksar, učiteljice tehničke kulture.

Učenici istaknutih radova (ukupno tri učenika)  nagrađeni su ljetnom školom HZTK za učenike u Zadru od 15. do 24. srpnja 2022. To je jedinstvena škola tehničkih aktivnosti u Republici Hrvatskoj jer uključuje visoku razinu tehničkog opismenjavanja djece i mladih u različitim područjima tehničke kulture. Nastava se održava u skupinama od oko 10 učenika u kojima je omogućen individualni rad, a način rada je prilagođen potrebama i pojedine skupine. Učenici tijekom Ljetne škole upoznaju svojstva materijala, sigurno se koriste alatima i opremom izrađujući tehničke tvorevine, provode svoje ideje u praksu, razvijaju kreativnost, motoriku te samostalnost u istraživanju i zaključivanju. Projektni zadaci izrade tehničkih tvorevina obuhvatit će pet područja tehničke kulture: modelarstvo, elektrotehniku, tehnologiju 3D ispisa, robotičke konstrukcije i automatiku. Tehničke tvorevine koje će učenici izraditi su: Marsov rover – model tehničke tvorevine od šperploče, pleksiglasa i dijelova izrađenih na 3D pisaču, upravljan mikroupravljačkim sklopom, stolni sat od šperploče ukrašen tehnikom kaširanja, elektronička značka i privjesak za ključeve izrađen tehnologijom 3D ispisa.

Učenik Lovro Erdelji s radom pokretni most sudjelovao je na izložbi Inova mladih u Zagrebu 7. svibnja 2022. i nagrađen je zlatnom medaljom.

Sudjelovao je i na Agro arci u Prelogu od 13.- 15. svibnja 2022. i osvojio brončanu madalju za rad pokretni most.

Jelena Tuksar