Ukupno: 196565
Mali Kotoripčani u Krapini
Autor: Snježana Matoš, 14. 9. 2022.

Već 57. godinu zaredom, početkom mjeseca rujna, u Krapini se održava tradicionalni Tjedan kajkavske kulture s različitim zanimljivim događajima i manifestacijama. Ove školske godine učenici naše škole bili su jako vrijedni i aktivni te su sudjelovali na čak tri takva događaja.

Sve je započelo izložbom dječjih likovnih radova u nedjelju, 4. rujna. Na spomenutoj izložbi odabrani su i izloženi likovni radovi naših učenika na temu tradicijskih igračaka. Na natječaju su uspješno sudjelovali učenici: Jan Špiranac, Tena Lehki, Mia Rajher, Sanja Horvat, Adrijana Bogdan i Đulijano Ignac. Njihova mentorica je bila profesorica Barbara Salaj Zlatar.

Nadalje, učenici su svojim literarnim radovima sudjelovali na natječaju  Dječji recital kajkavske poezije Krapina 2022. Najveći uspjeh postigao je i ove školske godine učenik, sada već 7.b razreda, Lovro Erdelji svojim literarnim radom Frajeri z vuljice. Lovro je odabran da svoju pjesmu interpretira samostalno na Festivalu kajkavskog stvaralaštva, u utorak 6.rujna 2022., u nošnji svoga kraja, što je itekako uspješno odradio. Mentorica mu je bila profesorica Nikolina Fuš Zvošec. Spomenimo samo da festival okuplja mlade kajkavske pjesnike iz cijele Hrvatske, a ove godine na natječaj je prispjelo 188 literarnih radova iz 50 osnovnih škola. Prosudbeno povjerenstvo odabralo je 64 pjesme za tiskanje u Knjižici dječjih radova.

U najvažnijem tjednu kroz godinu za Krapinu, ali i cijelu Krapinsko – zagorsku županiju, Tjednu kajkavske kulture, u četvrtak, 8.rujna večer je rezervirana za Dječji festival Kaj u riječi, pjesmi, slici i plesu – Mali kaj, koji se ove godine održao po 37. put. Nastupilo je na stotine najmlađih s područja Krapinsko – zagorske, Međimurske, Varaždinske, Koprivničko – križevačke, Zagrebačke, Sisačko – moslavačke i Primorsko – goranske županije. Na spomenutom festivalu nastupio je naš hrabri, glasom i stasom veliki Vito Peranec, učenik 5. a razreda. Pjevao je pjesmu Ane Štefok, Međimurje zeleno. Vito je svojom izvedbom razgalio i osvojio mnoga prisutna srca, a nemojmo zaboraviti da je bio i jedini mali Međimurec na Malom kaju. Zahvaljujući njemu i  njegovoj mentorici, profesorici Klaudiji Vidović, međimurska pjesma orila se po zagorskim bregima.

Prema riječima zamjenice Krapinsko-zagorske županije, svi spomenuti susreti njeguju kajkavski jezik i kaj u riječi, slici, pjesmi i plesu, a time svoju baštinu, kulturu, povijest i tradiciju prenosimo na mlade koji s puno truda i užitka sudjeluju u spomenutim nastupima i natječajima. Sigurni smo da naš kaj neće nestati jer ga prenose mladi, a na njima i svijet ostaje.

Bravo za sve naše učenike koji su sudjelovali na Tjednu kajkavske kulture u Krapini!

Literarni rad možete pročitati i pogledati pod Opširnije.

NFZ

Priloženi dokumenti: