Ukupno: 196585
Dani hrvatskog jezika u našoj školi
Autor: Martina Katar, 30. 3. 2023.

Tijekom mjeseca ožujka, u čast našem hrvatskom jeziku, učenicu su na satovima hrvatskog jezika čitali poznate lirske pjesme posvećene njemu u čast, učili o njegovu razvoju i višestoljetnoj borbi za samostalnost i nacionalnost. U čast Deklaraciji o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, svake se godine obilježavaju Dani hrvatskog jezika od 13. do 17. ožujka. Ove školske godine, učenici su na satovima iz povijesti, hrvatskog jezika i likovne kulture u cilju svog istraživanja imali središnju ličnost narodnog preporoda, ujedno i njegova vođu – Ljudevita Gaja. Na satu povijesti učenici su sa svojom učiteljicom Rominom istraživali značaj i ulogu hrvatskog narodnog preporoda u razvoju našeg jezika te njegove najznačajnije predstavnike. Na dodatnoj nastavi iz hrvatskog jezika, učenici sedmih razreda pod vodstvom učiteljice Nikoline, istraživali su život Ljudevita Gaja, pisali njegovu biografiju te predstavili njegova najznačajnija djela. Učenici osmih razreda su na dodatnoj nastavi sa svojom učiteljicom Tihanom istraživali pojmove budnica i davorija te nas upoznali s najreprezentativnijima u vrijeme ilirskog preporoda koje su budile svijest o značaju i ljepoti našega jezika. Potaknuti poznatim stihovima iz spomenutih davorija, učenici su na satu likovne kulturi pod vodstvom svoje učiteljice Barbare izrađivali straničnike na tu temu. Cjelokupni rezultati istraživanja i proučavanja, prezentirani su u obliku plakata i panoa u holu naše škole. Na taj način je hrvatski jezik opet zvučao, odzvanjao i zujao u našoj školi.

Ljubi si ga rode, iznad svega,

U njem živi, umiraj za njega!

P. Preradović

NFZ