Ukupno: 196566
NEMA VIŠE NAŠEG „UČENIKA“ JOŽE HRVATA
Autor: Mladen Grubić, 31. 10. 2012.

Jožin dolazak u našu školu bio je praznik

U jednom  staračkom domu nedaleko Velike Gorice u petak 26. listopada prestalo je u 98. godini života kucati srce književnog velikana, svjetskog putnika i moreplovca Jože Horvata.

Bio je to čovjek rođen u našoj Kotoribi 10.ožujka davne 1915. godine i u njoj je  nemirnog dječačkog, pustolovnog i avanturističkog duha proveo svojih prvih 10 godina života. Potom je otišao s roditeljima živjeti u Zagreb gdje počinju njegove mnoge životne epizode protkane ratovima, morem, pisanjem, životnim tragedijama. Sve to ga je dizalo i čeličilo, postao je velikan svjetske književnosti čija su neka djela prevedena na brojne svjetske jezika, a to je reklo sve o njegovoj književnoj veličini….

Osnovci Kotoribe bili su posebno radosni kada je sredinom 90-tih i početkom 2000-te godine nerijetko navraćao u njihovu sredinu. Sadašnje generacije tih se susreta ne sjećaju, ali će jednoga dana o njima će čuti. Pričat će im njihovi roditelji, braća….Bili su to susreti koji nisu bili praznik za našu školu već i radost što je među nas dolazio životni učitelj čije su životne priče, pogotovo one s mora, djeca upijala otvorenih usta i s tih su susreta odlazili bogatiji za sijaset životnih poruka. Smatrali smo ga svojim. Sjedao je s djecom u školske klupe,mnogo razgovarao, ali ga je zanimalo i to kako oni danas žive pa slobodno možemo reći da je on i od djece dosta toga naučio. Jednom riječju u našoj su se školi „nadmetali“ mladost i iskustvo.

Ostavio nam je sijaset književnih djela. Ponosni smo što je bio naš sumještanin, a tužni što je otišao. Ne, nije otišao jer ako ćemo se družiti s njegovim knjigama on će biti uvijek tu, tu s nama…..

Od Jože smo se oprostili na komemorativnom skupu u utorak 30.listopada. Uz najviše županijske i općinske dužnosnike na oproštaju su imali prigode predstaviti našu školu Dora Rebrek, Ida Matjanec, Monika Mikulan, Jelena Žinić i Klara Hodak, s njihovom učiteljicom Ankicom Fundak, koje su svojim literarnim radovima i čitanjem ulomaka iz njegovih djela na najbolji način rekle:- Dragi naš Joža hvala Ti  za sve !

Priloženi dokumenti:
028.jpg (254.72 KB)