Ukupno: 196559
"Zavičaj vu srcu"
Autor: Karmen Somi, 28. 4. 2014.

Učenici literarne grupe sudjelovali su svojim pismenim radovima na književnom/multimedijskom natječaju Matice Hrvatske-Ogranak Čakovec pod nazivom: "Pošteno ime nigdar ne zgine" i "Zavičaj vu srcu".

Vinko Legin, učenik 6.a razreda naše škole dobio je 2. nagradu na tom natječaju za svoj literarni rad "Korpa mojega dedija". Njegova mentorica je Nikolina Fuš Zvošec, prof. Čestitamo Vinku na njegovu uspjehu i želimo mu puno uspjeha u budućim literarnim osvajanjima.

Vinkov rad možete pročitati u opširnije.

Korpa mojega dedija

Jo sem vam ljepi dečko z Kotoribe. V mojem krojo rosto šibe od kojih ljudi pljetejo ljepe šibnote korpe. Negda se od toga dolo živeti, a denes so tu, pri nas, drugi cajti.

Japa mi zno reči kak je bilo teško negda šibu rezati, pak jo kuhati, guljiti, hobljiti i tek unda korpe pljesti. Den-denes imamo korpo kojo je stori japa spljel. Stora je, alji joka i još se cela drži. V njo pono sega vljezne: debelji kromper, kuruza, zelje, tikve i se kaj pre nami zroste.

To korpa me zmišljuje na dedija kojega nesem nigdor videl, zmišljuje me na jedno dalko vreme dok sem jo još se ne niti rodil. V njoj vidim i osečam moko i znoj međimurskoga čoveka i njegove senje o boljšem životo.

Nek sam stoji to korpa i jo ju bom čuval za svojo deco jer se takve korpe denes več ne pljeto. V to korpo je moj deda spljel se svoje želje, svoje mislji na to kaj nam bu denes bolje i kaj se ne bomo tak močilji kak se on negda močil.

Jo pok se bom dalje fest vučil i v školje hodal.... A jenoga dneva bom svoji deci spljel korpo sreče i veselja. Nafčil njis bom nek bodo pošteni, vredni ljudi. Samo tak bodo, i to korpa, i moj deda, dalje živelji v moji familjiji i v našim srčekima još dogo, dogo.

Vinko Legin, 6.a

Na natječaju je sudjelovalo 65 književnih radova iz 16 osnovnih i srednjih škola te 3 multimedijska uratka, a najbolje radove izabralo je povjerenstvo u sastavu: Katarina Bajuk, Vera Zmunić i prof. dr. sc. Stjepan Hranjec .