Ukupno: 196566
Sjetili se našeg Jože…
Autor: Snježana Matoš, 10. 3. 2016.

Naša se škola danas s ponosom prisjetila svojeg Kotoripčanina, moreplovca i pisca Jože Horvata čije ime nosi od 2013. godine. Taj smo dan dosada obilježavali na razne načine, a ovog smo se puta odlučili učenicima viših razreda pripremiti kviz o Joži Horvatu u kojem su oni pokazali svoje dosadašnje znanje i spoznaje o njemu.

U početak kviza unijeli  su nas učenici Roberto Jančec i Pavlo Dornik  te nam pročitali ulomak iz Bese „Glasanje divljih gusaka“u kojem se Joža prisjeća svojeg djetinjstva u Kotoribi. Sam kviz je bio podijeljen u tri tematska kruga: život Jože Horvata, putovanja Jože Horvata te njegova književna djela, a u njemu su se natjecali učenici od petog do osmog razreda, a razredi protiv b razreda. A razrede su predstavljali: Emanuel Hederić, Roberto Jančec, Lara Anica Ludaš, Lovro Radmanić i Vinko Legin, dok su na strani b razreda bili: Laura Cenko, Brigita Tkalčec, Ivan Fuš, Lena Maria Ludaš te Dino Jakupak. Uvjerljivo bolji bili su nam učenici iz b turnusa koji su osvojili odličnih 600 bodova.

Kviz su pripremili učitelji: Tihana Rajher, Damir Jaklin, Karmen Somi te Nenad Podgorelec, a cijelu manifestaciju je znalački vodila prof. Nikolina Fuš-Zvošec koja je na kraju zahvalila što se Joža i ove godine vratio u našu školu te da vjeruje da zna kako ga se s ponosom i veseljem sjećamo i nosimo njegovo ime. Ovaj je događaj završila njegovim poznatim i nadahnjujućim stihovima:

„Nije premalo živio onaj koji je za postojanja dodirivao vječnost.“

„Nije svakom dano prelaziti crte, ni otkrivati svjetove, ni ostvarivati lude snove.“

Janja Trstenjak