Ukupno: 196559
Dani hrvatskog jezika u našoj školi
Autor: Karmen Somi, 21. 3. 2011.

Ponos učenika na kajkavštinu

U spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, u četvrtak 17. ožujka obilježen je Dan hrvatskog. Obilježen je na svečani način uz pomoć učenika škole i  brojnim gostima i uzvanicama te sudionicima projekta „Tragovima Zrinskih“, učenika osnovnih škola iz Draškovca i  Murskih Križevaca.

Tom prigodom izveden je prigodni kolažni program kojim su dominirali pjesma, recitacije i svirka s prizvukom  jezika koji jednako lijepo odjekuje na hrvatskome sjeveru i jugu, istoku i zapadu, jeziku koji je nepresušno blago koje otkrivamo svaki dan. U prvom dijelu programa  učenici škole domaćina su prezentirali svoje projekte o hrvatskom jeziku koji su nastali kao plod njihovog istraživačkog rada pod vodstvom svojim mentora, učitelja hrvatskog jezika i povijesti Romine Volar, Ankice Fundak, Nikoline Fuš Zvošec i Janje Trstenjak.

Pljesak za recitacije na hrvatskom jeziku pobrale su šestoškolka Ema Molnar i petoškolka Kithi Scevehg iz Obrazovnog središta „Nikola Zrinski“ Murski Križevci, pokazavši kako se hrvatski jezik njeguje i čuva i u mađarskom Pomurju  u čemu velike zasluge pripadaju njihovim učiteljicama dr. Erik Rac i Ljubici Silađi.

Posebno je impresivni bio raspjevani dio programa kojem su obol dali združeni članovi školskog pjevačkog zbora i grupe tamburaša  koje su u cjelinu ukomponirali učitelji Klaudija Vidović i Robert Katanec. PNajuzvišeniji trenutak se je zbio kada je Nikolina Fuš Zvošec predstavila pjesmaricu naslova „Vehni, vehni fijolica“ koja je pokrenula taj projekt. Pjesmarica je sazdana od kajkavskih stihova učenika: Ozane Matoš, Marka Pintarića,, Nikoline Matoš, Klare Kedmenec, Emila Jankovića, Ane Radmanić, Karle Lisjak, Viktorije Fundak, Katarine Škoda, Laure Škoda, Danijela Kvakana, Nevena Ujlakija, Ivana Fundak, Elene Balog, Ana  Marije Kalinić, Kristine Plačko, Dore Nađ, Hrvoja Tišlera, Josipa Špoljarića i Dominika Gregurca. Dio tih učenika je interpretirao svoje radove koji su i ovoga puta primljeni iskrenim i srdačnim pljeskom.- Ovom pjesmaricom učenici su pobudili ponos zbog toga što su kajkavci-istaknula je  profesorica Fuš Zvošec. Pjesmarica je ukoričena zaslugama učiteljica Karmen Somi i Janje Trstenjak te učitelja Nenada Podgoreleca. Zasada je tiskana u pokusnih nekoliko desetaka primjerka, a uskoro će biti dostupna širem krugu čitatelja. Na kraju impozantnog programa nazočnima se je obratila ravnateljica škole domaćina profesorica Snježana Matoš, a među uzvanicima je bio i općinski načelnik Ljubomir Grgec.  Dio kolaža priredbe bili su kadeti Zrinske garde iz Murskih Križevaca.

Tekst i snimke: M. Grubić