Ukupno: 196568
“Basna je priča prava jer životinja mudrost izgovara!”
Autor: Martina Katar, 2. 11. 2021.

Basne su jedan od književnih oblika s kojima smo se svi, slično kao i s bajkama, imali prilike sresti još u djetinjstvu. Prvi poznati basnopisac Ezop djelovao je još u 6. st. pr. Kr. u staroj Grčkoj, a njegove su se basne prenosile usmenom predajom. Danas ih znamo kao Ezopove basne.

Više o basnama i uspjehu naših učenika na natječaju “Basna je priča prava jer životinja mudrost izgovara!” udruge Mlada pera pročitajte u nastavku, pod OPŠIRNIJE.

Basne su kratke priče u prozi ili stihu s poučnim završetkom u kojima su likovi životinje. Njihova je specifičnost, dakle, što su glavni likovi koji se u njima pojavljuju uglavnom životinje koje imaju ljudske osobine, a završavaju s nekom moralnom poukom koja na kraju može biti izrečena u obliku poslovice. Likovi u basnama, pogotovo oni koji se često pojavljuju, utjelovljuju ljudske osobine koje se smatraju poželjnima, ili nepoželjnima, a koje se u basni obično žele pohvaliti ili pokuditi.

U natječaju “Basna je priča prava jer životinja mudrost izgovara!” udruga Mlada pera daje priliku najmlađim autorima da u formi basne izraze vlastite pouke i mudrosti bile one upućene roditeljima, učiteljima, ili sebi samima te možda lakše progovore o temi ili problemu koji je za njih bitan. Cilj natječaja je potaknuti djecu da razmisle o problemima na koje žele upozoriti ili poukama, porukama koje žele poslati i da se izraze na alegorijski način kroz te likove. Razvija se razmišljanje o problemu, kako ga vokabulizirati i predstaviti drugima i razmisliti što bi njima bilo rješenje, kako bi tomu pristupili.

Ove školske godine na izvannastavnoj grupi Maštaonica, učenici su pisali i stvarali prekrasne basne. Od 300-tinjak basni koje su pristigle na natječaj, najboljom basnom je proglašena basna Komarac i leptir, učenice 8.b.razreda – Nine Horvat! Nina je nagrađena simboličnom novčanom nagradom, priznanjem, a njezina basna će biti ilustrirana i uvrštena u tiskanu bojanku. Od pristiglih basni za bojanku su još odabrane basne naših učenika: Sare Matulin (6.b), Lovra Erdeljija (6.b) i Dore Zvošec (8.b). Čestitke nagrađenim učenicima!

U nastavku možete pročitati basne poslane na Natječaj.

NFZ